Hlaholice – geniální dílo Konstantina. Cyril a Metoděj na Velké Moravě
Hlaholice, hlahol, hlas. Všechna tato slova pochází ze stejného indoevropského základu. Hlaholice vznikla ze staroslověnského výrazu glagolъ, tedy „slovo, řeč“. Abecedu vytvořil svatý Konstantin ještě před svým příchodem na Velkou Moravu a byla to první abeceda, kterou Slované používali.
Jak hlaholice vypadá?
Písmena abecedy vychází z řeckých malých písmen, některá písmena jsou zřejmě ovlivněna hebrejskou abecedou, některá si možná Konstantin vymyslel sám. Konstantin se držel zásady „1 hláska = 1 písmeno“.
Jelikož slovanská řeč měla mnoho hlásek odlišných od latiny i řečtiny, bylo pro naše předky obtížné zapisovat svou řeč cizí abecedou. Konstantin jim (nám) tak vytvořil abecedu na míru, a to bez toho, že by Velkou Moravu do té doby navštívil.
Díky tomu jsme mohli začít překládat Bibli do nám srozumitelného jazyka (staroslověnštiny), začala se rozvíjet psaná kultura a vzdělanost.
Hlaholice se na Velké Moravě udržela bohužel jen dvě století, poté jsme z politických důvodů začali používat latinku. Nejdéle hlaholici používali v Chorvatsku (až do 19. století), a to v rámci liturgie (bohoslužby).
Ptáte se, jak je možné, že dva Řekové uměli slovansky?
Bratři, jak víme, pocházeli ze Soluně. Tehdy tam žila početná menšina Slovanů, kteří se živili především dělnickými pracemi. Ženy pak často pracovaly jako chůvy u vyšších vrstev. Jednu slovanskou chůvu měli i Konstantin s Metodějem. Chůva na ně od malička mluvila slovansky, a tak oba bratři jazyk pochytili. Nutno dodat, že měli na jazyky dozajista talent.
Přečtěte si i jiné příspěvky
Hraní rolí aneb role-play: Co to je a proč je používám?
Role-play je jedna z výukových metod, díky které se studenti učí reagovat v reálných situacích každodenního života.Gramatika vs. pravopis – to samé?
Gramatika a pravopis vypadá jako totéž jen zdánlivě. Ve skutečnosti jsou to dvě odlišné věci. V článku si vysvětlíme základní…