Hraní rolí aneb role-play: Co to je a proč je používám?

22 srpna, 2024
Role-play je jedna z výukových metod, díky které se studenti učí reagovat v reálných situacích každodenního života.

Kdo si hraje, nezlobí

Každou lekci, ať už individuální, nebo ve skupině, se snažím ozvláštnit a oživit nějakou aktivitou. Někdy jsou to aktivity hlavně pro zábavu, uvolnění napětí nebo k tomu, abychom se lépe poznali. Jindy se zase hraním učíme a procvičujeme gramatiku. Nejraději mám ale aktivity na hraní rolí. Díky nim si totiž studenti mohou nanečisto vyzkoušet nové jazykové poznatky v reálných životních situacích.

Jak to funguje?

Role-play používám už od úplných začátečníků. Zkoušíme si například komunikaci s prodavačkou (prodavačem) v obchodě. Jeden student hraje prodavačku či prodavače a druhý zákazníka. Student alias zákazník může mít například za úkol zaplatit svůj nákup kartou. Další typickou situací je, že se studenti mají domluvit, co budou dělat večer.

U pokročilejších studentů zkoušíme komplikovanější situace. Třeba když jdete po ulici a najednou člověk před vámi omdlí. Jak zavoláte pomoc? Co řeknete do telefonu rychlé záchranné službě? I takové konverzace trénujeme.

Oblíbenou hrou mezi studenty je například reklamace. Jeden student – zákazník – jde za dveře (u online lekcí na chvíli vypne zvuk u hovoru) a mezitím se se studenty dohodneme, co bude reklamovat. Když se student vrátí zpátky do třídy, musí reklamovat své zboží. Háček je v tom, že student-zákazník neví, o jaké zboží jde. Někdy to může být tiskárna, jindy třeba pračka nebo boty. Kromě toho, že je to velká zábava, studenti se také učí, jak při reklamaci postupovat a v neposlední řadě trénují běžnou konverzaci a pohotové reakce.

Aktivita na hraní rolí se dá zkrátka využít ve spoustě témat, výuku oživí a studenti se naučí novou gramatiku používat v každodenních situacích.

Přečtěte si i jiné příspěvky

Pojďme se domluvit na spolupráci

KOntaktní formulář